Vážení zákazníci, dokončujeme pre Vás vynovený e-shop Vintop.sk, ktorý bude spustený 29.7.2024. Vtedy si už budete môcť objednať vínko priamo cez e-shop. Dovtedy Vás radi obslúžime na telefónnom čísle 0904982606. Ďakujeme za pochopenie a nazdravie!

Šafránové rizoto - Risotto alla milanese

Milánske rizoto, známe aj ako risotto alla milanese alebo jednoducho šafránové rizoto, je jedným z pilierov talianskej kuchyne.

Milánske rizoto je jedným z najznámejších druhov rizota. Jeho charakteristickou ingredienciou je šafrán, ktorý mu dodáva nádhernú žltú farbu a jemnú arómu.

Recept na milánske rizoto zahŕňa ryžu Carnaroli alebo Arborio, cibuľu, biele suché víno (odporúčame Vintop Karkó - Chardonnay), hovädzí vývar, maslo, Parmezán a, samozrejme, šafrán. Táto kombinácia vytvára jedinečnú chuťovú harmóniu. 

Rizoto sa pripravuje tak, že sa ryža krátko opraží na masle alebo olivovom oleji, pridá sa biele víno (odporúčame Vintop Karkó - Chardonnay), ktoré ryža absorbuje, a potom sa postupne pridáva horký vývar za stáleho miešania.

Nakoniec sa pridáva  chladné maslo a jemne strúhaný Parmezán, ktoré sa zašľahá, až vytvorí krémovú a hladkú štruktúru. Rizoto by malo byť servírované na plochých tanieroch a malo by sa hladko rozprestrieť po tanieri, a nemalo by mať okolo seba nadmernú tekutinu.

 

Teraz už poďme k receptu na milánske rizoto...

Ingrediencie:
300 g Carnaroli alebo Arborio rýže
1 cibuľa, jemne nasekaná
50 g masla
100 ml bieleho vína (odporúčame Vintop Karkó - Chardonnay)
1 štipka šafránu
1 l hovädzieho vývaru
50 g strúhaného Parmezánu
Soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti

Postup:
1. Na panvici rozpustite maslo a orestujte cibuľu, kým nie je mäkká a sklovitá.
2. Pridajte rýžu a opražte ju, kým nie je sklenená.
3. Pridajte biele víno a nechajte rýžu absorbovať.
4. Rozmiešajte šafrán v troche horúceho vývaru a pridajte ho k rýži.
5. Postupne pridávajte hovädzí vývar, jednu naberačku po druhej, za stáleho miešania. Rýža by mala byť al dente.
6. Na záver pridajte strúhaný Parmezán a premiešajte, kým nevznikne krémov

Užite si tento tradičný pokrm spolu s vínom (odporúčame Vintop Karkó - Chardonnay) použitým v recepte ktoré posunie Váš zážitok na ešte vyššiu úroveň. Dobrú chuť!